Beleggen met stijl

Meer en meer wordt beleggingsstijl gezien als een essentieel element bij het construeren van een portefeuille. Beleggers die er geen rekening mee houden, missen een belangrijke dimensie.

Morningstar Europe Editor 19 november, 2002 | 16:22
Alhoewel stijl nog maar sinds korte tijd bekend is geraakt in veel Europese markten, zijn specialisten het eens over het belang ervan. Vaak kunnen de prestaties van een fonds -goed of slecht- grotendeels worden verklaard door beleggingsstijl. Onder verschillende marktomstandigheden, doen de diverse stijlen het afwisselend goed.

Helaas is de terminologie vaak verwarrend. In veel landen is er een traditioneel onderscheid tussen fondsen die wel en niet een (dividend)uitkering doen, de laatste worden ook wel groeifondsen genoemd. Groei in de context van stijl refereert echter ergens anders aan.

Groei en waarde hebben specifieke en objectief gedefinieerde betekenissen als het gaat om stijl. Om te begrijpen hoe stijl te maken heeft met beleggingsfondsen, is het noodzakelijk om eerst naar de onderliggende aandelen te kijken. In essentie is stijl een methode om te onderzoeken hoe de relatie is tussen de koersen van aandelen en hun groeipotentie.

In deze context refereert groei aan aandelen waarvoor het waarschijnlijk is dat ze in de toekomst een bovengemiddelde winstgroei zullen behalen. Deze karakteristieken kunnen worden gepeild door maatstaven als de verwachte winstgroei of de historische groei van de cash flow.

Als waarde-aandelen worden doorgaans goedkope aandelen gerekend. Dit kan worden bepaald door standaard aandelenratio’s als Koers/boekwaarde of Koers/cash flow en het dividendrendement.

Het midden

Het is natuurlijk niet zinvol om alle aandelen te classificeren als waarde dan wel groei. De aandelen met karakteristieken die tussen deze twee polen in liggen, worden gemengd genoemd.

Uit deze definitie van beleggingsstijl wordt duidelijk dat de stijl van een fonds een meer specifieke betekenis heeft dan de persoonlijke voorkeuren van een fondsmanager. Groeifondsen beleggen voornamelijk in groei-aandelen en waarde-fondsen in waarde-aandelen.

Vanuit deze basisdefinities is het mogelijk om een meer inhoudelijk zicht te krijgen op fondsrendementen dan anders mogelijk zou zijn. Een verdere bestudering van het gedrag van de Amerikaanse aandelenmarkt in de afgelopen jaren verduidelijkt dit punt. Gebruikelijk is om er vanuit te gaan dat 1999 een excellent jaar voor aandelen was en 2000 een verschrikkelijk jaar. In 1999 hadden waardefondsen die in mid of small caps beleggen echter een slecht jaar terwijl in 2000 waarde- en gemengde fondsen juist hoge rendementen lieten zien.

Maar ook deze observatie vertelt niet het hele verhaal. Beleggers kunnen zeer slechte aan- of verkoopbeslissingen nemen als ze de lage rendementen van een bepaalde stijl verwarren met de prestaties van een manager.

Het is daarom essentieel dat beleggers zich bewust zijn van de stijlkarakteristieken van de verschillende fondsen. Dat maakt het mogelijk om de volatiliteit van de gehele portefeuille te verlagen en een positie in een bepaalde richting te nemen als de marktomstandigheden daar volgens hen om vragen.

Stijlafwijking

Zonder twijfel zullen sommigen beargumenteren dat stijlbeleggen in Europa niet opgaat. Maar het feit dat zoveel fondsmanagers zichzelf vandaag de dag karakteriseren als GARP (Growth At a Reasonable Price) bewijst het tegendeel. Ook fondsmanagers aan deze kant van de Atlantische oceaan houden rekening met stijl. En zelfs als een manager niet bewust een bepaalde stijl volgt, zal zijn beleggingsproces ertoe kunnen leiden dat de portefeuille een afwijking heeft naar een bepaalde stijl.

Een groeiende stijlbewustheid in Europa is een belangrijk voordeel voor beleggers. Het zal hen helpen om beter uitgebalanceerde portefeuilles met fondsen samen te stellen doordat het een belangrijke dimensie aan beleggen met fondsen toevoegt. Beleggers doen er goed aan om het belang van stijl te bestuderen.

Marc Buffenoir is de Europese research directeur van Morningstar.

Een eerdere Engelse versie van dit artikel verscheen 11 november in Fund Strategy.

Denkt u alles te weten over beleggen? Klik hier om dat te bewijzen met de Morningstar Investing Mastermind Quiz.

Over de auteur

Morningstar Europe Editor  .

  • De top 11 van 2012 De top 11 van 2012

    Dit waren de 11 meest gelezen artikelen in 2012 op Morningstar.nl

  • De Morningstar Rating bekeken De Morningstar Rating bekeken

    Meer en meer beleggers kijken naar de Morningstar Rating. Dat is een goede zaak, de rating geeft ...

  • Niks doen verandert veel Niks doen verandert veel

    Als u helemaal niets doet aan uw portefeuille, zal het (risico)profiel van uw portefeuille wel dr...

  • Morningstar Rating is stabiel Morningstar Rating is stabiel

    Wie twee jaar geleden had belegd in fondsen met een rating van vier of vijf sterren, heeft een gr...

  • Stijlvol beleggen Stijlvol beleggen

    Beleggen is keuzes maken. Je kan beleggen in Koninklijke Olie, Microsoft, in beide of in geen van...