Belangrijkste opmerkingen:
• 21% van de beleggers die begin 2025 werden ondervraagd, voelde dat het einde van de rally van 2024 nabij was.
• Omdat de inflatie aanhoudt, hebben individuele beleggers hun rendementsverwachtingen voor dit jaar beperkt en mikken ze op 7,3%.
• Bijna de helft vreest dat eventuele problemen met de Magnificent Seven een aanzienlijke negatieve impact kunnen hebben op hun portefeuille.
Maar liefst 70% van de particuliere beleggers wereldwijd maakte zich zorgen over de gevolgen van de wereldwijde onzekerheid voor hun financiën, lang voordat de tarieven van president Donald Trump de aandelenmarkten deden instorten.
Tussen eind 2024 en begin 2025 en na anderhalf decennium van bodemrente, hoge rendementen en relatieve marktrust maakten individuele beleggers zich wereldwijd al zorgen dat ze hun beleggingsdoelen op lange termijn niet zouden halen, zo blijkt uit de Individual Investors Survey 2025 van Natixis Investment Managers.
Uit het onderzoek, dat tussen februari en maart werd uitgevoerd onder meer dan 7.000 individuele beleggers in 21 landen, blijkt dat zelfs voordat de wereldwijde aandelenmarkten werden opgeschud door de tarieven van de Amerikaanse president, slechts 53% zei dat ze het prettig vonden om risico’s te nemen om vooruit te komen.
Beleggers zien dat ze zich in 2025 in een moeilijke situatie bevinden en dat verandert hun kijk op beleggen, de markten en hun toekomst. Geconfronteerd met onzekerheid bleek uit het onderzoek dat bijna driekwart van de respondenten nu veiligheid boven rendement zou stellen als het om hun beleggingen gaat, terwijl 72% vreest voor een grotere marktvolatiliteit in de toekomst.
Een op de vijf beleggers bereidt zich voor op mogelijke marktturbulentie
Ondanks uitstekende rendementen in 2024 waren beleggers begin dit jaar al bezorgd over de nabije toekomst.
Gevraagd naar hun vooruitzichten voor het eerste kwartaal, bleef een klein aantal beleggers optimistisch dat de rally van 2024 zou aanhouden. “Slechts 35% dacht dat niets de markten ervan kon weerhouden om hoger te gaan. Beleggers in Italië (47%), Frankrijk (41%) en de VS (41%) waren het meest geneigd om deze mening te zijn toegedaan”, aldus het rapport.
Aan de andere kant van het spectrum zei 21% van de ondervraagden dat het einde nabij was: “Ik stap eruit nu het nog kan.”
Inflatie en belastingen als belangrijkste punten van zorg
Ondanks de dalende trend blijft inflatie een grote bron van zorg. Twee derde van de respondenten zegt minder geld te sparen door de stijgende dagprijzen en meer dan de helft (59%) gelooft dat de inflatie hun inkomsten heeft uitgehold. Als gevolg hiervan zegt 38% dat het moeilijker is om hun langetermijndoelen te bereiken.
Daarnaast maken beleggers zich steeds meer zorgen over het behouden van wat ze verdienen. Een derde van hen (34%) plaatst belasting op de derde plaats van hun financiële angsten en 70% vindt rendement na belasting belangrijker dan bruto rendement, een punt dat ook terug te zien is in de diensten die beleggers van hun financieel adviseur verlangen. Wereldwijd beschouwt 74% van de beleggers die gebruikmaken van adviesdiensten het aspect belastingdruk als cruciaal voor de financiële planning van hun adviseur.
Volgens de analyse van Natixis voelt “de wereld in 2025 plotseling minder voorspelbaar”. Geopolitiek is ook een bron van zorg omdat “twee oorlogen [in Gaza en Oekraïne] zich blijven afspelen, handelsnormen die al decennia van kracht zijn op losse schroeven komen te staan, inflatie een groot deel van de wereldeconomie blijft bedreigen en markten abrupt volatiel zijn geworden.”
Lagere verwachtingen in 2025
Gezien het huidige klimaat hebben de beleggers die op de enquête hebben gereageerd hun rendementsverwachtingen voor dit jaar beperkt en mikken ze op een rendement van 7,3% na inflatie in 2025. Dit is een daling van 33% ten opzichte van het beoogde rendement van 10,4% vorig jaar.
Beleggers beginnen ook zorgvuldiger te kijken naar hun huidige allocaties, aangezien bijna de helft (48%) vreest dat als de Magnificent Seven faalt, de negatieve impact op hun portefeuille te groot zou zijn. Daarom moeten beleggers goed nadenken over hoe ze in de huidige omgeving beleggen, waarbij ze een evenwicht moeten vinden tussen rendementsambities en risicotolerantie.
Particuliere beleggers voorzichtig met crypto
Bitcoin mag dan een nieuwe mijlpaal van $100.000 hebben bereikt in december 2024, maar veel beleggers blijven voorzichtig met het betreden van de markt voor cryptocurrencies.
Volgens het rapport bezit 32% van de wereldwijde individuele beleggers momenteel crypto-activa, en meer dan de helft - 51% - gelooft dat bitcoin in 2025 een nieuwe recordhoogte zal bereiken. Van degenen die aan de zijlijn zijn blijven staan, geeft 42% toe het gevoel te hebben gemist.
Maar het optimisme blijft: “Beleggers denken dat er nog steeds kansen zijn, want 44% zegt dat nieuwe vehikels - zoals crypto ETF’s - de beleggingscategorie aantrekkelijker zullen maken", blijkt uit het rapport.
De auteur of auteurs hebben geen positie in effecten die in dit artikel genoemd worden. Ontdek meer over Morningstar's redactionele beleid.